Home Informatica
Informatica PDF Imprimare Email
Scris de Administrator   
Joi, 14 Noiembrie 2013 22:15

La Palatul Copiilor Vaslui in cadrul cercului de informatica copiii invata despre partea hardware a unui calculator, utilizarea acestuia, posibilitatea de comunicare si cautarea informatiilor utilizand internetul si notiuni de programare.

In cadrul lectiilor hardware copilul ia cantact cu fiecare componenta in parte, invata rolul fiecareia exemplificand practic prin dezasamblarea  si asamblarea unui calculator.

Dupa lectiile de utilizare a calculatorului copii vor fi capabili sa creeze desene cu o anumita tematica, orare si calendare personalizate, albume foto digitale, felicitari, teste grila, teste grila contra timp si multe altele .

Cercul vizeaza deprinderea abilitatilor de utilizare a unui motor de cautare cautand informatii si a postei electronice prin deschiderea unui mesaj primit, trimiterea unui mesaj, editarea unui mesaj, trimiterea unui mesaj cu un document (imagine, text).

Lectiile de programare dezvolta gandirea logica, abilitatea de a gasi mai multe rezolvari si ajuta copiii la crearea propriilor jocuri. Programarea se adreseaza copiilor din clasele IV – XII.

Cursurile sunt gratuite!!!!


Cateva premii din anul scolar 2012-2013

1.Festivalul National al utilizatorilor de P.C.- Etapa Nationala

“CALCULATORUL- VIRTUOZITATE SI PASIUNE”

-  Premiul I - Nastasa Beatrice

- 2 x Premiu II - Chirita Denisa-Teodora

- Otel Elena Sanziana

-  Premiul III – Valeanu Teodora

2.Concursul National de Informatica

“LUMEA FERMECATA A BASMELOR SI CALCULATORUL”

Sectiunea GADGETURILE ANULUI 2013:

-  Premiul I – Mihai Andreea

-  Premiul III - Soitu Karina

Sectiunea Paint :

-  3 x Premuil I    - Otel Elena Sanziana

- Chirita Denisa-Teodora

- Duchiman Florina

3.Concursul National “TEHNOLOGII EZXPRESS – Arad”

Sectiunea Programare C++:

-  Premiul I - Zaharia Stefan

-  Premiul III - Sava Constantin Alin

4.Concurs Interjudetean de operare pe calculator

“O FELICITARE IN PREG DE SARBATOARE”

Sectiunea PowerPoint:

- Premiul II – Iurascu Oana

-  Premiul III - Chirita Denisa-Teodora

- Mentiune – Soitu Karina

5.Concursul interjudetean de grafica pe calculator “UN CLICK, O IDEE, O IMAGINE”

-  3 x Premuil I - Nastasa Beatrice

- Chirita Denisa-Teodora

- Valeanu Ecaterina

6.Concursul interjudetean de informatica “ZILELE INFORMATICII DEJENE”

Sectiunea programare:

- Premiul I – Sava Constantin Alin

- 2 x Premiu Special - Zaharia Stefan

- Caraus Paul

Sectiunea grafica

- Premiul II – Chirita Denisa-Teodora

- 2 x Premiu Special – Duchiman Florina

- Valeanu Ecaterina

“Paste fericit”

- 3 x Premuil I - Chirita Denisa-Teodora

- Otel Elena Sanziana

-  Vieriu Stefania

- 2 x Premiu II - Valeanu Ecaterina

- Nastasa Beatrice